מילון החשמל

אלקטרומגנט
אלקטרומגנט הוא סוג של מגנט שבו השדה המגנטי מופק באמצעות זרם חשמלי המועבר מסביב לליבת מתכת, ובו השדה החשמלי מתפוגג כאשר הזרם החשמלי נפסק.

אמפרמטר
אמפרמטר הינו מכשיר מד זרם למדידת עוצמה של זרם חשמלי. ברגע שעובר זרם חשמלי דרך האמפרמטר נוצר כוח אלקטרומגנטי שמזיז את הסליל ממנו בנוי האמפרמטר. לסליל מחוברת מחט הנעה אשר לפי תזוזת המחט נקבעת עוצמת הזרם.

בודק חשמל
תפקידו של החשמלאי הבודק לבדוק את תקינות מערכת החשמל, על מנת להימנע מתקלות לא רצויות הנגרמות מליקויים חשמליים והבטחת בטיחות הדיירים במתקן הציבורי, החשמלאי הבודק מפיק דו"ח מפורט אשר מצביע על ליקויים במידה וקיימים אשר נדרש לתקנם.

הארקה
הארקה היא אמצעי בטיחות במערכות החשמל אשר מונע סכנת התחשמלות. זהו חיבור חשמלי מלאכותי בין גוף מוליך לבין כדור הארץ.

לוח חשמל
לוח חשמל הינו לוח פיקוד האחראי על העברתו של זרם חשמלי מן המקור ליעד. צרכן של לוח חשמל יכול להיות ממכונה ועד למדינה שלמה. נהוג להשתמש בלוחות חשמל לצורכי פיקוד ובקרה על מערכות חשמל שונות.

מהדקים
רכיבים בלוח החשמל, אליהם מחוברים חוטי החשמל הנכנסים ויוצאים מהלוח. חיבורם של המהדקים לשאר רכיבי הלוח הינו קבוע.

מהנדס חשמל
מהנדס חשמל, מפתח ומתחזק מערכות חשמל, תוך התמקדות במשק ובבטיחות. מהנדס חשמל מעורב בפרויקטים משלב הרעיון ועד לפרטים הקטנים באמצעות יישום בדיקות, תוכניות ותחזוקה. למהנדס חשמל ידע מעמיק במושגים טכנולוגיים ומנוסה בשימוש במחשבים ואלקטרוניקה וכמו כן, בעל רקע במתמטיקה, פיזיקה, עיצוב, ייצור ועיבוד. הוא בעל יכולת ומסוגלות בפתירת בעיות והסתגלות למצבים חדשים, חשיבה ביקורתית על פתרונות והבעת תשומת לב רבה לפרטים.

מונה חד פאזי
מתאים לצריכת חשמל נמוכה, מונה חשמל בעל מוליך זרם אחד בלבד המאפשר מעבר זרם של 25 או 40 אמפר.

מונה תלת פאזי
מונה חשמל בעל שלושה מוליכי חשמל, המתאים לצריכת חשמל גבוהה אשר מאפשר מעבר זרם של 25 אמפר כל אחד כפול 3, או של 40 אמפר כל אחד כפול 3.

מחליף חום
מחליף חום זהו מתקן שתפקידו להעביר חום למטרת חימום, קירור או יצירת אנרגיה. יישומים של מחליפי חום ניתן לראות במקומות רבים, החל משימושים ביתיים כגון רדיאטור חשמלי ודודי שמש, ועד יישומים בחימום בריכות שחייה ויישומים תעשייתיים שונים.

מיקרואלקטרוניקה
מיקרואלקטרוניקה הוא תחום באלקטרוניקה, העוסק בתכנון ובייצור מעגלים אלקטרוניים מזעריים. מעגלים אלקטרוניים הינם מעגלים חשמליים העובדים בזרמים ובמתחים נמוכים ונקראים גם מעגלי זרם חלש.

ממסר פחת
מפסק המגן ומנתק אוטומטית את מערכת החשמל ממקור המתח, במקרה של הופעת זרם חשמלי שאינו עובר במעגל החשמלי במתקן. מטרתו של המפסק הוא להגן מפני התחשמלות ולמנוע דליקת שריפה במתקן החשמלי.

מעגל חשמלי
מורכב מאוסף של רכיבים חשמליים, כמו נגדים, קבלים, דיודות, טרנזיסטורים, המחוברים ביניהם בעזרת מוליכים, בצורה שמאפשרת זרימה של זרם חשמלי דרכם.

מפסק אוטומטי
מפסק אוטומטי הוא רכיב חשמלי שנועד להגן מפני זרימת יתר, קצר או עומס חשמלי. תפקידו של המפסק הוא הפסקת הזרם על ידי ניתוק המעגל, כתוצאה מפעולה מכנית המתרחשת בתוכו ובכך למנוע התחממות ועד פריצת שריפה. ניתן לחברו מחדש על ידי הרמת מתג.

מתח חשמלי גבוה
זרם חשמלי המועבר במתח גבוה בכ- מעל 1000 וולט, המתאים למבנים שזקוקים להספק חשמלי רב כגון מפעלים.

מתח חשמלי נמוך
זרם חשמלי המועבר במתח נמוך של בין 50-1000 וולט. ברוב הבתים בישראל המתח החשמלי בממוצע הוא כ- 230 וולט.

עכבה
עכבה חשמלית היא ההתנגדות החשמלית הכוללת, זאת אומרת מידת היכולת של זרם חשמלי לעבור באותו גוף של מעגל חשמלי שבו זורם זרם חילופין שהופך את כיוונו באופן מחזורי.